Zpráva o činnosti VVVV v roce 2018

Naši velmi bohatou letošní činnost jsme začali skutečně velkolepě – čtyřdenním výletem do Prahy. Tato akce byla směřována k 100. výročí vzniku Československa a s jejím nápadem přišel Jenda Ševčík. Tuto fantastickou akci ve dnech 23. – 26. dubna zajišťoval „říďa“ CK VVVV Zdeněk, za velké pomoci Zuzky Tyšerové, manželky našeho zesnulého kamaráda a velitele Mirka. Velké poděkování jí patří za průvodcovství po Praze, ale i za zajištění průkazek na metro, což nám uspořilo hodně peněz a poslouží nám i do budoucna.

Do Prahy jsme se vydali v pondělí 23. dubna. Někteří z Břeclavi (Spěvákovi a Ševčíkovi) a ostatní z Brna (Kocandovi, Vykličtí, Peprnovi, Novákovi, Husákovi a Opavští). Celkem 16 generálů a poradkyň vyrazilo vlakem REGIO Jet luksusní třídou BUSINESS. Pro mnohé z nás to byla cesta jak z jiného světa, někteří vlakem nejeli od cesty na vojnu. Byli jsme překvapeni tichou jízdou a péčí hostesek i podávaným občerstvením. Po třech hodinách krásné jízdy, během které jsme minuli Doubravice nad Svitavou, bydliště Nováků, což nám ukazovala Marie, dále jsme projeli Svitavy, kam chodila do školy Jiřinka Kocandová a při dobré zábavě jsme dojeli na hlavní nádraží v Praze. Tam nás očekávala Zuzka. Předala nám průkazky na městkou hromadnou dopravu , domluvili jsme se na zítřejší průvodcovské službě a spěchala do práce . My jsme uložili bagáž do úschovny a krásnou procházkou přes Slavín, Vyšehrad a další památky jsme den zakončili ubytováním v hotelu ASTRA u konečné stanice metra Skalka. Nebudu hovořit o každé akci na hradě, kterou jsme zásluhou Honzy „Aladina“ zažili. Namátkou vzpomenu střídání stráží z bezprostřední blízkosti, vyznamenání generálů pamětní medailí „Veterán PS“, procházka pražským hradem i jeho zahradami. Krásné byly i jiné části Prahy, např. Karlův most, Staroměstské náměstí aj. Dále bych připomněl návštěvu kavárny Slávia, pěkné to bylo i na Petříně, Nebozízku, Žižkovské televizní věži, odkud byl krásný pohled na místa, která jsme v průběhu tří dnů navštívili. Hlavně nesmím zapomenout na krásný večerní výlet lodí po Vltavě, který nám věnoval náš vinař Laďa, jako poděkování za pomoc při vinobraní. Pro mnohé to byl nejkrásnější zážitek z čtyřdenní cesty Prahou. Nezapomněli jsme ani na Mirka Tyšera a položili jsme kytku a zapálili čtyři svíčky (VVVV) na jeho hrobě. To, že jsme při toulání Prahou neztratili mají na „svědomí“ krásné červené klobouky , které nám věnoval Ládík. A jak nám je všichni záviděli !!!!

Ve čtvrtek 26. dubna jsme se vraceli opět vlakem REGIO Jetem z Prahy k domovům s pěkným pocitem zdařilé akce, za což patří velké poděkování Zdenovi.

Generálové se setkali 11. – 12. května na akci „Chlapi sobě“, kterou pořádal Ruda Novák v Doubravicích nad Svitavou pod heslem „I když už dřevění, přesto však nelení“.

Po přivítání, přípitku a občerstvení, o které se postarala Marie a Ruda, jsme vyrazili na exkurzi do společnosti ARAPLAST Doubravice, kde se vyrábí dopravní značení od roku 1991 a kde dělá šéfa Rudův velice ochotný a znalý kamarád.

Základnu jsme rozložili v krásném prostředí soukromého penziónu „U srubu“ v Újezdu. Oběd jsme si dali v jídelně „U Rudolfa“ v Doubravicích. Byl to řízek jako prase!

V Boskovicích jsme se podívali do musea historických zemědělských strojů kde si Husák, Kocanda a Peprna, co by zemědělci přišli na své, a v Lysicích jsme si prohlédli krásný zámek s ojedinělou promenádou s krytou pergolou. Po sobotní procházce a návštěvě zahradnictví jsme přistoupili u Nováků na zahradě k aktu zasazení „Stromu republiky“ na počest 100. výročí vzniku České republiky. Ke kořenům stromku, jsme do schránky uložili pro příští generace, dopis, který přečetl H. Ševčík. Jsou tam uvedena i jména všech devíti generálů, kteří se této akce účastnili. Dárek od Nováků nám bude připomínat tuto pěknou akci.

25. – 26. května se konal v Jihlavě v Mahlerově penzionu na Hradbách XXVII. Sraz VVVV, který pořádal „tatin“ Standa Sýkora se svojí ženou Evou.

V krásném prostředí hradeb se konal i slavnostní nástup se zástavou (Kopečný – Sýkora – Vaněček), zpěv naší hymny a zakončeno to bylo jako vždy slavnostním pochodem. Účast byla 15 generálů a 11 poradkyň. Následovala večeře, volná zábava při vínečku a hudbě, byla tombola a mimo jiné jsme si mohli prohlédnout naše tablo po 45 letech. V sobotu jsme si prošli krásnou jihlavskou ZOO a při loučení jsme se již těšili na další sraz, který má v příštím roce pořádat Fr. Staněk.

To generální štáb se svými poradkyněmi se sešel už za čtyři týdny na cykloauto dovolené, která se konala od neděle 24. do soboty 30. června pod mottem „Okolo Bouzova a nejen po modré“ na Valáškově gruntě v Kozově u Bouzova.

Sraz byl v Prostějově v kolibě U Tří králů. Účast tradiční sedm párů, i když Kocandovi přijeli až po sběru okurek. První se uskutečnila prohlídka zámku Konice se setkáním s kamarádem Fr. Boháčem, který zde bydlí, a focením u největší sekyry světa. První cyklovýlet směřoval do Javoříčka, kde jsme se symbolicky poklonili 38 obětem fašistické zlovůle na samém konci II. světové války.

Přes Bouzov jsme se vrátili na grunt, a po večeři následovalo Člověče, nezlob se. I když byla provedena naprostá úprava pravidel, opět se vesele diskutovalo, zda „může házet ještě jednou“.

Exkurze do podzemní elektrárny Dlouhé stráně v Koutech nad Desnou byla bonbonkem v programu naší dovolené – pěkný zážitek. Shlédli jsme film, viděli turbínovou halu i vlastní dolní nádrž.

V rybníce v Kociánově jsme si měli chytit pstruhy na večeři, ale majitel měl asi obavu, že by Toník všechno vychytal, tak mu nářadí nepůjčil a večeře byla klasická.

Další den jsme na kolech vyrazili do Loštic. Tam jsme navštívili tvarůžkové museum a ochutnali tvarůžkovou zmrzlinu.

Zpáteční cestu z Loštic si budeme dlouho pamatovat a do dějin VVVV se zapsala jako cesta „po modré“! Údajný 150 metrový kopeček dle chlapíka, který na louce u vody připravoval pionýrský tábor, se změnil na 400 metrový výstup hrůzy pod úhlem 45°a ještě k tomu přes kořeny a padlé stromy. Ale jsme prověření příslušníci PS a naše poradkyně již také mnohé dokázaly, takže jsme to zvládli. Naštěstí sebou vozíme životabudič a pivečko pak lépe chutnalo. Jen ty modré značky bude Zdeněk příště zvažovat.

Dalšími akcemi byla návštěva pohádkového hradu Bouzov, prohlídka Mládečských jeskyní, podívali jsme se na zámek Úsov, viděli pěkné arboretum Makču Pikču a v Jiříkově Pradědovu galerii. Zastavili jsme se i na zámku a v parku v Čechách pod Kosířem. Poslední den byla prohlídka Prostějova z radniční věže a rozlučkový oběd U krále Ječmínka. Za krásnou dovolenou děkujeme Zdeňkovi.

Další cykloakcí měl být „Šobes“, kterou jsem měl pořádat já a která měla být 1. a 2. září. Ta se ale neuskutečnila. Vše bylo připraveno, ale po vytrvalých deštích musela být akce na poslední chvíli zrušena. Velice těžce se hledal náhradní termín už i proto, že začalo vinobraní, byly hody apod. 11. října ve čtvrtek přijel Zdeněk s Jiřinkou, Kocanda, a já s Martou jsme trať z Kravska na Šobes kolmo vyzkoušeli. Všem se to líbilo i proto, že bylo krásné počasí. Rádi bychom tuto akci uskutečnili v plném počtu v příštím roce.

Vinobraní u Spěváků začalo letos velice brzo, a to již 21. srpna, skončilo 26. září. Poprvé v historii sběru hroznů se stalo, že letos na první větší sběr přijelo všech devět generálů! Úroda hroznů jak bílých, tak červených byla veliká, takže každá ruka byla dobrá. Letos dokonce přijela pomoci i mladá krev z Ukrajiny. Rádi jsme všichni pomohli oběma Ládíkům a Lidce, a tím i poděkovali za již zmíněný sponzorský dar pro výlet lodí po Vltavě. Nyní už je jen na Ladíkovi, aby se mu podařilo hrozny zpracovat na vynikající Spěvákovo víno.

Naše poradkyně uskutečnily svoji „Dámskou jízdu“ opět v lázních Luhačovice ve dnech 14. – 18. listopadu. Tuto již tradiční akci (letos po čtrnácté) zajišťovaly opět Jana a Janka Peprnovy znovu v penzionu Myslivna. Naše děvčata si procedury, dlouhé procházky i večerní klábosení u vínka náramně užily a hlavně nasbíraly energii, aby to s námi vydržely.

Letos již tradičně přijely za kamarádkami Jarka Slováčková a Anička Holíková. Překvapením byla i návštěva Janky Peprnové s manželem Martinem a malým Adámkem.

Poradkyně si na konci vydařeného pobytu připily na jubilejní 15. Dámskou jízdu v roce 2019.

Poslední setkání GŠ VVVV v roce 2018 se konalo ve V. Bílovicích ve dnech 14. – 15. listopadu na Svatomartinské huse. Tuto akci zajišťoval jako každý rok náš mistr vinař Laďa.

Sklep Na Půrýnkách byl ve středu v odpoledních hodinách příjemně vytopen a vyzdoben symboly VVVV. Za účasti všech generálů byla pracovní část zahájena Zprávou o činnosti GŠ za rok 2018, kterou přednesl František Vyklický.

Sestavení Plánu akcí GŠ na rok 2019 měl na starosti Honza Ševčík. Je třeba říci, že to tentokrát nebylo vůbec jednoduché. Zprávu o přípravě dovolené na kolech v okolí Kroměříže podal Zdeněk Opavský.

Laďa zajistil perfektní svatomartinské menu – husí stehna, knedlíky, zelí, pivo a vynikající víno. Všichni jen pomlaskávali.

I letos se konal tradiční noční přesun „ze sklepa do sklepa“. Ladík nám dával ochutnat výborná mladá vína. Ochutnávka byla zpestřena krásnými slováckými písničkami pod taktovkou Toníka. Po přesunu zpět na Půrynky následoval půlnoční mariáš a pozvolné usínání, protože o spaní v místnosti, kde je osm ovíněných generálů, se dá těžko mluvit.

Ranní kalíšky dobré slivovičky pravděpodobně způsobily, že po návratu z procházky mezi vinohrady, vyvolaly poněkud ostřejší diskuzi vzhledem k plánované dovolené v Kroměříži. V době psaní této zprávy je však opět všechno O.K.

Zprávu zpracoval Fr. Vyklický