Zpráva o činnosti VVVV v roce 2017

Na rok 2017 jsme si naplanovali 8 společných akcí.Jak se nám je podařilo splnit poznáte z této výroční zprávy.

1. 26.2.-2.3.2017 Luhačovice – Lázně nejsou důvodem,skončit vždycky rozvodem.

První společnou akci v roce 2017 měli generálové a poradkyně společnou. Byla to návštěva lázní Luhačovice.Ubytovali jsme se v historickém penzionu POLA.Příjezd byl bez problémů,pouze jedno zavazadlo zůstalo ve Velkých Bílovicích před domem celý den.Protože jsou tam dobří lidé ,tak ji nikdo neukradl.Stravování a rehabilitace v hotelu PALACE v oddělení pro V.I.P.nás velmi mile překvapilo a splnilo i ty nejnáročnější požadavky generálů a jejich poradkyň.Počasí nám přálo a tak jsme provedli celkovou prohlídku pramenů,přehrady a místních cukráren.Naše průvodkyně také tyto místa velmi dobře znají z podzimních návštěv lázní.

Generalové navštívili bazén římských lázní v hotelu Alexandrie.Viřivka,rúzné druhy saun, to byl ten správný relax pro naše těla.Dozor měla Marta,která se též zúčastnila plaveckých akvabel v bazénu.Večer jsme zašli na diskotéku v hotelu Palac.Patřičně vystrojeni,motýlek u generálů nesměl chybět, jsme poslouchali melodie našeho mládí.Ve víru tance,zpěvu a místního diskžokeje večer nádherně uplynul a bylo na co vzpomínat.

Mile nás překvapil kamarád Lojzik s přitelkyní,který nás dojel navštívit do lázní.Po vřelém rozloučení s pobytem v lázních,část účastníku se rozhodla navštívit kamarádku Aničku v Hrobicích.Přestože jsme ji naší návštěvou překvapili,byla ráda, pohostila nás a zavzpomínala na nějaké akce,kterých se s námi zúčastnila.

2. 5-6.května 2017 Akce Chlapi sobě – místo K r á l í k y

Pořadatelem této akce byl Laďa Spěvák s názvem – Jen o pití to dneska není,jedem zkoumat opevnění.

Po královské snídani ve Velkých Bílovicích nás řidič Vlastik naskládal do vozidla a jedeme směr Prostějov pro Zdeňka,který má nad akcí odborný dozor.(vždyť je ředitelem cestovky).Oběd v Kramářové chatě a pak vyhlídka z rozhledny Suchý vrch(výška 32 metrů a 128 schodů na vrchol), byla pěkným prvním bodem naší akce.Předválečné opevnění Húrka je podzemní labyrint kde nás průvodkyně provázela 2,5 hodiny. Byl to velmi kvalitní a odborný výklad.Absolvovali jsme 750 metrů chodeb.Zavěrečný výstup do dělostřeleckého bunkru po 272 schodech a s převýšením 55 metrů nám dal zabrat.Tonda to vše absolvoval pomocí francouzkých holí.

Druhý den ráno byla na pořadu prohlídka vojenského muzea v Králíkách, která se nám všem líbila.Vzpomínky na techniku,kterou jsme během naší vojenské služby většinou dobře poznali.Samozřejmě nechyběla fotografie členů před pozorovatelnou(Špakem).Dalším bodem programu byl přesun do obce Dolní Morava.Při rozhodování, zda vyjet lanovkou nahoru ke Stezce v oblacích, nám trochu komplikoval dešť.Rozhodujeme se zda pojedeme na vrchol,nebo posedíme zde dole u sklenic.Nakonec jdeme na stezku a nelitujeme.Taky počasí se zlepšilo.Cesta sedačkovou lanovkou a pak výstup na vrchol.Uplně na vrcholu je síť pod kterou je 55 metrů volný prostor.Na tuto atrakci jsme taky vstoupili.Z vrcholové části stezky je nádherný výhled do okolí Dolní Moravy.Poslední akcí dne byla návštěva kláštera na hoře Matky Boží, nad Králíky,kde se konala hasičská pouť. Zde jsme patřičně občerstvili před závěrem cesty. Cestou k domovům bylo rozdnuto se zastavit v mece tvarůžků – Lošticích, kde se takřka všichni generálové vybavili na cestu dostatečnou zásobou tvarůžků a specialit z nich .Závěr dvoudenní suprové akce byl v kolibě s místním pivovarem U tří králů v Prostějově.Tradiční specialitu, pivovarský guláš s houskovými knedlíky nám všem doporučil Zděněk a opravdu to bylo to na úrovni.Mnoho jsme na tomto výletu viděli,poděkování patří organizátorům a hlavně řidiči Vlastikovi ,který se staral o naši dopravu.

3. 26.5.-27.5.2017 XXVI . setkání VVVV – Vranov nad Dyjí.

Dvacátéšesté setkání VVVV se konalo na Vranově a pořadatelem byl Fredy Kopečný.Většina již byla na místě a Fredy teprve nyní rozvážel směrovky na sraz.To dávám jen proto,aby jste věděli kudy máte jet zpět, byla jeho řeč ,když nás poprve uviděl.Velitel Lojza Vaněček se nemohl zúčastnit a tak velel Tonda,který měl lehkou obuv a francouzské hole po operaci kyčle.Když se večer zpívalo a tančilo tak si je dal do rohu místnosti a pomalu na ně pak zapomněl.Franta Staněk hudební virtuoz dorazil po osmi letech a užíval si setkání s kamarády.Tradiční zpívání hymny,slavnostní pochod a pak večer tanec,zpěv a tombola, kde všichni vyhráli nějakou cenu.Laďa oslavil půlkulaté narozeniny a pak to patřičně rozjel při pouštění hudby,kterou zajistil z počítače Fredy.Mělo to výbornou úroveň,jednak hudba i zpěv ostatních účastníků setkání.Jako za mlada jsme šli spát hodně a hodně po půlnoci.Dopolední sobotní prohlídka Vranova se konala za krásného počasí.Dík patří Fredymu za zajištění akce a všem,kteří se na letošním srazu dobře bavili.

4. 25.6.-22.7.2017 Cyklodovolená – U Méďú ,Hůrka – LIPNO

Po pěti letech se vracíme do míst naší dovolené a to na Lipno.Stejné místo,stejné ubytování jen jsme trochu starší,ale zkušenější, po všech naši předešlých cyklodovolených.Zdeněk a Jiřinka nám připravili bohatý program.Tradiční buzení ovšem zůstalo.Tonda,Jana a maskot Otík, včetně kalíšku slivovice.Stezka korunami stromů,kterou jsme na Lipně navštívili je 675 metrů dlouhá dřevěnná stezka zakončena 40 metrů vysokou věží,která byla dokončena v roce 2012. Je zde nádherná krajina i výhled na vodní plochu Lipna.Laďa i Honza Kocanda si vyzkoušeli i zde jízdu toboganem.Počasí se v průběhu dopoledne trochu zhoršilo,ale moc nám to nevadilo.Generálové letos navštívili dvě stezky v oblacích a tak mohli srovnávat.Obě dvě jsou nádherné a zapadají do krajiny kde se nacházejí.

Na cyklodovolené jsme navštívili i bývalou rotu, kde sloužil Vlastik.Naše cyklotoulky nás zavedly i do sousedního Rakouska.Na výletě do Českého Krumlova jsme se potkali s Vaškem a Květou Matějíčkovými,kteří nás provedli po tomto krásném městě.Pitný režim byl dodržovan po celou dobu týdení akce.Došlo i na večerní koupání,hra v šipky i tradiční hra Člověče nezlob se.Během přesunu na kolech jsou dodržovány již stanovené rituály.Jenom borec na konec Honza,co chvíli odjel na čelo peletonu přesvědčit , zda máme dobrý směr.Většinou měl na své původní pozici ovšem dobré zástupce.Ubytování i strava na velmi dobré úrovni.Po návratu z cyklovýletů na nás čekal bazen na relaxaci a velmi dobré pivo. Prostě dovolená na kterou se nezapomíná.

5. 2.- 3.9.2017 Cyklodovolená na Vysočině (Škrdlovice)

Po standartním vzájemném přivítání s kalíškem a těsně před nasednutím na kola proběhla instruktáž co nás čeká a nemine a vydáváme se k rybníku Velké Dářko.Dlouho již opravdu jezdíme na kolách a až tady se nám stala malá nepříjemnost. Honza,který s fotoaparátem provádí dokumentaci akcí ,někdy i za jizdy,zapomněl, co se stane,když prudce zabrzdí přední brzdou. Chvíli trvalo než byl vysvobozen z pod kola a nemohlo tedy následovat nic jiného než – na pravé ruce naskočil tenisový loket,pravé koleno hrálo všemi barvami a na citlivých místech v rozkroku se objevily modřiny, jak to předpovídal Honza Kocanda.Zbytek dne již proběhl v poklidu a bez závažnější události.Ubytovaní jsme byli penzionu U Hrocha,jehož součástí je i místní sklárna. Pořadatel akce Vlastik zprostředkoval návštěvu této malé sklárny, kde Zdenek,Honza a Lidka vyráběli pod dohledem zkušeného skláře drobné skleněné výrobky. Druhý den proběhla ve Žďáru nad Sázavou prohlídka Muzea nové generace a pak prohlídka Basiliky na Zelené hoře,která září do krajiny.Je to prostě nádhera. Na závěr akce nás postihl drobný déšť,ale poděkování patří Hele a Vlastikovi za program,který pro nás připravili.

6. 4.9. – 7.10.2017. XVIII. vinobraní u Spěváků – Velké Bílovice

Každý den na vinobraní začíná nabídnutou snídaní u Spěváků a pak se jde do vinice do míst,které určí hospodář.Mladý Ladík si odjel do Ameriky a tak byl pověřen prací ve sklepě Honza(Aladin),dlouholetý kamarád Laďě ml.Byl patřičně zaškolen a všechno zvládl.Na jaře byl ve vinicích dvakrát mrazík,přesto můžeme konstatovat úrodu jako velmi dobrou.Agentura – Naháňka s.r.o. u které jsme pracovali nás plně využívala.Vzhledem k náročnosti sklizně jsme i ve Velkých Bílovicích přespávali.Večer projednávalo mnoho zážitků za celý den a při dobrém vínku se nám dobře usínalo.Náročné vinobraní bylo zvládnuto a nyní záleží na domácích hospodářích co z úrody z roku 2017 bude v místním sklepě vyrobeno.

7. 15.- 19.11.2017 XIII. Dámská jízda v Luhačovicích

V Luhačovicích byly naše poradkyně již po XIII. a letos je uvítal penzion Myslivna.Kromě léčebných procedur měly i na programu pěší procházky po okolí,které se protáhly i do tmy.Na společném večerním posezení,bylo kromě,babských rad a řečí, i hodně veselo.Generálové jim do lázní dodali dostatek tekutin na dodržování pitného režimu.Před odjezdem domů ,poradkyně provětraly dresy VVVV a přiťukly si na další setkání.Letos jako již tradičně přijela za kamarádkami Jarka Slováčková.Usměvy na tvářích při loučení na konci pobytu, vyjadřují velkou spokojenost všech přítomných děvčat z této akce v lázních,kterou pro ně zajišťují Jana a Janka Peprnovy již několik let a patří jim za to velký dík.

8. 15.-16. 11.2017 Svatomartinská husa – Velké Bílovice.

Na tuto akci nejezdíme jenom kvůli huse,ale hlavně z důvodu sestavování kalendáře společných akcí na příští rok.Pan domácí servíruje skvělé vzorky z letošní úrody a generálové meditují nad kalendářem akcí pro příští rok. Tato práce je rok od roku náročnější . Zodpovědně vybrat akci, která by vyhovaovala všem je tkřka nemožné. To je také důvod proč k samotné degustaci mladých vín , přímo u sudů dochází až dávno po půlnoci.A i proto neměl problém kamarád Zdeněk Bartošek nás v 01.15 hod překvapit u činorodé práce. Samozřejmě i on dostal husí stehýnko .V kuchyni letos vládl Ruda Novák a měl k sobě několik pomocníků.Ranní pochod po vinicích probíhal za velkého chladu.Toník po operaci kyčle nebyl schopen delších pochodů a tak musel za odměnu umýt a uklidit místo srazu.Akce na rok 2018 jsme naplánovali , vínko důsledně ochutnali a tak uvidíme co se nám podaří splnit v roce stého výročí republiky .Když nám bude sloužit zdraví nebude problém s ničím.

Výroční zprávu za rok 2017 zpracovali Tonda a Jana Peprnovi z Blatnice.