Zpráva o činnosti VVVV v roce 2009

Ve sklepním hospodářství pana Ľádi Spěváka a jeho manželky Lidky jsme si společnými silami a demokratickým rozhodnutím, naplánovali deset akcí na rok 2009. Jak se nám je všechny podařilo naplnit poznáte z této výroční zprávy.

1) Ve dnech 14. – 15. března se uskutečnila již čtvrtá zabíjačka v Blatnici pod Sv. Antonínkem.

Vzhledem k tomu,že se řezník zpozdil, proběhlo v průběhu čekání kontrolní vážení členů GŠ VVVV s těmito výsledky: velitel Husák ….1O4 kg,náčelník pro styk a spojení Ševčík…1O6 kg,pan domácí Peprna1O6 kg.Následně bylo konstatováno,že prase určené na zabíjačku je větší a může se přikročit k zabíjačce.Všichni vespolek se několikrát posilnili pravou domácí slivovicí a řezník Laďa skolil prase druhou ránu. U kotle velela Jiřinka Honzovi i týmu poradkyň. První rozkaz provedla již doma, když nakázala Honzíkovi připravit kvalitní dříví. Díky správným a včas udíleným rozkazům velitelky u kotle vše proběhlo jak mělo a opět se potvrdilo,že jsme sehraný tým a prostoje vždy doženeme.Také se ukázalo , že pozdní příjezd řezníka asi způsobil ztracený mobil,který Lidka nemohla najít.Jelikož celý podpůrný řezníkův tým již měl požito něco alkoholu,byl k hledání na inkriminované místo vyslán Tondův zeť Tomáš.Nakonec se však ukázalo, že mobil byl v Lidčině bundě odložené na gauči v obýváku.Večerní procházka a tradiční ranní dělení zabijačky proběhlo pod řízením paní domácí Jany a řezníka.Samozřejmě ve sklepním hospodářství byla provedena nezbytná závěrečná kontrola stavu a kvality MTZ a upřesnění postu a přípravy dalších společných akcí.

2) Rekognoskace terénu XVIII setkání-Třeboň.

Místem setkání VVVV bude penzion Mlýnský Dvůr nedaleko Třeboně.Vzhledem k velké vzdálenosti bylo k rekognoskaci vysláno jen jedno vozidlo s posádkou. Řidič Ládík používal nejnovější výkřik techniky GPS navigaci. Když mu však hned za humny ta paní z té bedýnky několikráte přikazovala jet jinudy než je Laďa zvyklý, tak se nas… a vypnul ji! Na určené místo jsme dorazili včas a přivítání letošních pořadatelů setkání Vaška a Květy Matějíčkových bylo vřelé.Po provedení samostatné rekognoskace ,upřesnění jednotlivých úkolů pro členy štábu jsme se přesunuli na rodinnou chatu Matějíčků, kde jsme měli plánované nocování.Při večerní procházce jsme dorazili do místní hospůdky,kde byla provedena družba s místním obyvatelstvem. Zde jsme zaznamenali zajímavý zjištění :kdo a kolik toho vypije se zaznačuje na vchodové dveře hospůdky. Místo setkání bylo vybráno skvěle , jen obsluhující personál mohl projevit více víc zájmu o tuto velkolepou akci …….

3) XVIII. setkání VVVV ve dnech 29 – 3O.5.2009 , místo konání Třeboň.

Do daleké Třeboně 20 veteránů a l5 poradkyň.Za velení Tondy Peprny se uskutečnil poněkud netradiční pochod jednotky za pění hymny.Překvapení účastníci nestačili všechno sledovat,bylo tu najedou mnoho nového , co se ještě v tomto seskupení nikdy neodehrávalo.Družná beseda mezi kamarády byla doprovázena hudební skupinou Krystalex. Do toho všeho pěl mužský pěvecký sbor VVVV z plna hrdla a rozjížděl již tak dobrou náladu a dokonce se zpívalo ve dvou“ mexických“ vlnách. Ruda a Majka Novákovi řídili tradiční tombolu a Franta Boháč opět provolával své oblíbené vítězné olé,olé,olé…….

Druhému dni tentokrát počasí moc nepřálo,ale to nás neodradilo od okolní procházky.Prohlídka Schwarzenberské hrobky a rybníka Svět to však všem vynahradila.

Krátce po obědě velitel Vlastik Husák poděkoval manželům Vaškovi a Květě Matějíčkovým za zajištění setkání a k domovům jsme se rozjížděli plni krásných dojmů.

4) Akce „ Chlapi sobě „ve dnech 19 –20.června

pořádal náš velitel Vlastik Husák. Za tyto dva dny jsme načerpali tolik zážitků,že ještě dlouho na ně budeme vzpomínat ! Nejprve jsme provedli exkurzi do uranových dolů na dole Rožná v Dolní Rožínce. Spolu s námi do podzemí – hloubky 1O5O metrů sfárala i skupina bankéřů. Bankéř,který měřil přes 200 cm , měl v hlubinách trochu potíže, za to naše trojka Honza Kocanda,Laďa Spěvák a taky „bankéř“Zdenek Opavský byli se svou průměrnou výškou 170 cm ve svém živlu. Ruda Novák zase svým dobrým postřehem vypěstovaným chytáním ve fotbalové v brance zachránil Honzovi Ševčíkovi fotoaparát,který mu upadl při přesunu ve stoupací štole dolu. Velitel Vlastik si dokonce ve společnosti rubačů zkusil „rubat“ hornickou vrtačkou a všichni jsme se utvrdili v názoru, že tato práce je nebezpečná i těžká dřina a vydělané korunky nejsou opravdu zadarmo !!!!

Večerní turnaj v bowlingu opět vyhrál Zdenek. Zda z radosti z vítězství nebo z případného BoPo si večer ustlal poblíž únikového vchodu, kde ho nechtěně a ještě před spaním Tonda pošlapal a hned bylo ve společné noclehárně u Husáků veselo.

Na druhý den jsme si prohlédli přehradu zvenčí a zevnitř hlavně hráz Vírské přehrady,která byla dokončena v roce 1957.

Počasí bylo na Vysočině překrásné,pitný režim po dobu konání byl dodržován, přísně kontrolován a tak jsme mohli udělat i prohlídku poutního místa ve Ždáru na Zelené hoře s krásným výhledem do okolí. Parádní akce !!!

5) Dovolená v Beskydech ve dnech . – 5. července 2009.

Cestovní agentura CK Tour VVVV,Zdeňka a Jiřinky připravila pro ostatní členy náročnou dovolenou v krásném prostředí Beskyd.Za místo ubytování bylo zvolen hotel U Kociánů v Trojanovicích.Každé ráno provázel buzení Tonda s Janou za pomocí mobilu a talismana Otíka.Lanovkou jsme vyjížděli na Pustevny,kde začínaly naše naplánované trasy směr Radhošť a Kněhyně.Při výstupu na vrchol Kněhyně posílila naše řady Jarka Slováčková.Cesta na vrchol byla velmi náročná a za zpěvu „Cesta má přede mnou mizí jsme marně hledali vrchol.Do vrcholové knihy jsme se nezapsali ,protože byla cesta zarubaná.To nám ,ale nevzalo naši radost z krásných rozhledů po Beskydech.Na zpáteční cestě jsme se zastavili vždy v hospůdce „U bobra „ kde jsme doplnili vydané síly velmi dobrým pivem.

Dlouhé večery jsme prožili hrou v petang,hrou v šipky a tradičním koštu slivovice.Košt slivovice vyhrál Honza Ševčík a hru v šipky taktéž i když zvolená pravidla hry jsme dostatečně nepochopili a umožnili tím Ševčovi vyhrát.Každý večer jsme ještě sledovali v „apartmánu Kocandových“ naše DVD ze setkání od roku 1998.Honza Kocanda přijel i s Jiřinkou později, a to z důvodu promoce dcery .Odměnou jim byl prostorný apartmán v červené tónině.

Nejnáročnější výstup byl na Lysou horu do výšky 1324 metrů nad mořem kde jsme si všichni hrábli na dno svých sil. Po krátkém sezení na vrcholu a urputném doplňování tekutin se nám ani do údolí nechtělo,ale kamarád Laďa a Lidka ,kteří jistili družstvo v základním táboře na nás stále mysleli(aspoň to říkali když jsme je potkali v hospodě).

Cestou domů jsme se zastavili ve skanzenu lidové architektury v Rožnově pod Radhoštěm,poděkovali Zdeňkovi a Jiřince za organizaci a rozjeli se ke svým domovům.

6) Ve dnech 22.-23.srpna byla akce“Kolmo krajem Tří Gracií“ pod patronátem Majky a Honzy Ševčíka.

Na kolách z Ladné cestou lužními lesy jsme vyrazili prověřit naše schopnosti cestou necestou.Vzhledem k tomu,že na začátku bylo pěkné počasí,museli jsme mít i technické zastávky na občerstvení.Oběd v Lednici v obecní restauraci a pohled z okna kdy již trochu pršelo,organizátor akce a referent pro počasí Honza komentoval „ No a co na kole se jezdí i za horšího počasí“.

Po obědě si někteří jedinci dávali kávu a na pověstný minaret šli jen Tonda,Honza Kocanda,fotograf Honza Ševčík a jediná žena Jarka Slováčková – co by masérka ! Vrátili se dost brzy,přesto začínalo pršet více a více. Naše mokrá kolona nebyla přehlédnutelná,pořadí se dodržovalo i za deště.Samozřejmě byly i pády.Laďa Spěvák vjel i do lesa,ale to bylo tím,že měl v Lednici defekt a Zdenek Opavský mu dal asi špatný ventilek. Počasí se nezlepšilo,proto naše zastávka na Janově hradě byla krátká.Přesto nebo právě proto Majka Ševčíková na zpáteční cestě nasadila takové tempo,že se náš roztrhaný peloton opět spojil až v Ladné u pivka v hospodě.

U Ševčíků v kotelně jsme se potom převlékali, sušili a někteří účastnici se u toho řádně posilnili.Majka nám nachystala výborný guláš,pouze Honza se snažil z nám neznámých příčin pojídat suchou šišku – knedlík, že prý z něj užmoulá žvýkačku, ale nějak se mu to nedařilo.

Po tom všem se nám spalo krásně,pouze Spěvák šel nad ránem do Velkých Bílovic pěšky zkontrolovat své podřízené.Majka preventivně uschovala kola před zloději a to chudák Lada netušil.Dopolední prohlídka Ladné se již konala za zlepšeného počasí.Honzovi a Majce jsme poděkovali a Zdenek Opavský schválil,že s tímto pelotonem se dá vyrazit i na Šumavu -jenom musíme vychytat nějaké mouchy se sedly …popřípadě trochu na kole potrénovat !

7) Desáté vinobraní u Spěváků v termínu 19.září a 3.října 2OO9.

Letošní úroda byla skutečně krásná a proto se vinobraní ve vinohradech všem účastníkům líbilo.Správný kovboj Fredy si dokonce po obědě dal svoji dvacku na ucho,aby načerpal síly a mohl zahrát tradičně na svou harmoniku.Honza Kocanda opět předvedl,že umí jezdit s traktorem nejenom v sadech jabloní,ale i ve vinohradě.Nálada podpořená krásným počasím,skvělou partou kamarádů a lahodným burčákem dokonce vybídla Zdenka k tomu ,aby vyzval paní domácí k tanci mezi vinohrady.Laďa tradičně vozil na traktoru dostatečnou zásobu burčáku, kterou si nemohli hlavně Matějíčkovi a jejich kamarádi od Budějovic vynachválit.

Když se člověk o vinohrad vzorně stará tak jako Spěvákovi, tak ho práce i baví a těší se pak na to jaké víno bude z letošního roku.

8) Povidlový víkend na Hané ve Skalce, 26.-27. září 2OO9 pod patronací Zdenka a Jiřinky Opavských.

V letošním roce pro nás připravil Zdenek,Jiřinka a prababička Opavská akci,kterou jsme někteří znali pouze s doslechu.Z úrody pravých domácích švestek se nejenom na Hané točila všem hlava. Zdenek je tak šikovný, že švestky proměnil jak v „ohnivou vodu“ a za pomoci nás všech i v v krásná lesklá povidla.Tonda s Janou nemohli ani dospat a proto byli u kotle záhy po zažehnutí,které proběhlo v 6,15 hod.Celou dobu vaření povidel provázela zúčastněné veselá pohodová nálada.Noční odpeckovávačka,kterou prováděly poradkyně byla také veselá.Zda to bylo následkem burčáku,který poslal Spěvák,či to způsobil Staropramen se nezjistilo.Jelikož se pracovalo celou noc,měl první noční hlídku Vlastik a Honza Ševčík.Tak se do míchání vžili,že zapomněli ve stanovenou hodinu vzbudit Rudu a Tondu.Druhý den před obědem dorazila kontrola z hygieny EU v podání Lidky a Laďě.Samozřejmě takové překvapení nikdo nečekal.Povidel ze švestek bylo hodně a ,jeřabinka,která se pila na závěr byla též dobrá.Návštěvy ve Skalce většina využila k načerpání známé zázračné vody.Podle Zdeňkova dlouholetého pozorování bude tak vyjímečná úroda šveste snad až za 5 let což nás dost mrzí.Rádi by jsme si to znovu zopakovali.Poděkování patří rodině Opavské za zpestření naších akcí.Nejenom slivovici,ale i povidlům patří zdar!

9) Dámská jízda ve dnech 13. – 17. listopadu 2009 , Luhačovice

Kolektiv našich poradkyň doplnili Jarka Slováčková a Radka Uhlířová a zahájili svůj lékařský pobyt v lázních Luhačovice. Pracovnice zdejších lázní Jana Peprnová ml., jim jako tradičně zajistila výborné ubytovací místo na Myslivně a doporučila nezbytné procedury pro zlepšení zdravotního stavu.Na přivítání nechyběl tradiční pohárek slivovice nebo vína, protože pitný režim se musí v lázních dodržovat. Jako každý rok byla provedena návštěva ZOO Lešná .Pod patronací Aničky Holíkové a její dcery s rodinou poradkyně nakrmili i slony.Vzhledem k tomu,že navštěvovali i místní cukrárny a bylo výročí Sokola,uspořádali na pokoji menší slet sokolek v půvabných a přitažlivých dresech.S vylepšenou tělesnou schránkou a zlepšeným zdravotním stavem, plny zážitků a se slibem za rok nashledanou v Luhačovicích se rozjeli do svých domovů za svými generály.

1O) S počítačem nejen do NATO II ,Velké Bílovice l3.-l5.11.2009.

V termínu kdy si naše poradkyně léčily v Lázních Luhačovice, generální štáb VVVV povolává své členy na školení do Velkých Bílovic. Zdeněk Opavský jako hlavní školitel začal používat metodu rákosky pro neukázněné členy což většina členů odsoudila a přesunula se do podzemního hnutí – vinného sklepa.Tam ,ale nebyl signál vhodný na internet a proto jsme zkontrolovali stav Laďových vín a pokorně zase šli sledovat přednášenou látku.Zásobování z kuchyně řídili Tonda a Ruda a vzhledem k doneseným zásobám byli připraveni na všechno.Při večerní procházce v okolí místních sklepů dokonce Honza Kocanda chutnal v o d u z místní pumpy.Marně hledal následovníka z řad generálů při této činnosti.Druhý den probíhalo školení dle stanoveného harmonogramu.Pouze Lojza Holík nám přednesl smutnou zprávu,že již se našich akcí nebude zúčastňovat.Velitel našeho seskupení Vlastik Husák tuto zprávu přijal , přesto však dal dal Lojzovi dostatečný čas na rozmyšlenou.Protože Zdeňkovi ve školení zůstalo několik témat,která nebyla proškolena bylo jednohlasně schváleno,že se musí školení v roce 2O1O uskutečnit za účasti školitele a v prostorách nám dobře známých.Po obědě v místní restauraci jsme kladně zhodnotili naše školení a poděkovali školiteli Zdeňkovi a Laďovi za poskytnuté prostory a starost o nás.S pocitem více-než dobře vykonané práce odjíždíme do svých domovů.

Vyhodnocení akcí v roce 2009 zpracoval Tonda Peprna za pomocí své manželky Jany,kteří se akcí zúčastnili.Poděkování patří všem organizátorům a účastníkům těchto velkolepých setkání.